top of page

Sovietmečiu statytų daugiabučių butų atnaujinimo gidas

Pirmas etapas: tyrimas [2020]

KMM-GEK-2198-1-ori.jpg

Daugiabučių kvartalo vidinis kiemas (šaltinis: Kauno miesto muziejus, autorius: S. Lukošius)

Tipas - Galimybių studija / architektūrinis projektas 

Vieta - Kaunas, Lietuva

Data - 2020

Projektą vykdė: asociacija "Lietuvos urbanistinių inovacijų tinklas

Komanda - MASH Studio: Živile Šimkutė (projekto vadovė), Egidijus Kasakaitis (architektas); LUIT: Aistė Eidukevičiūtė (urbanistė), Raimonda Rickevičienė (istorikė), Martynas Marozas (urbanistas), Viktorija Marozienė (urbanistė), Saulius Lukošius (architektas-urbanistas), Paulius Tautvydas Laurinaitis (architektūros ir urbanistikos istorikas);

Partneriai - Kauno miesto muziejus, Kauno SĮ „Kauno planas“

Finansuoja - Lietuvos kultūros taryba

Trumpas projekto pristatymas:

Daugiau nei pusė lietuvių gyvena sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Viešojoje erdvėje sutinkama informacija, jog, šių daugiabučių aptarnavimo laikas nuo pastatymo dienos neturėjo viršyti 30–50 metų, tad galima teigti, kad daugiau nei pusės lietuviško būsto fondo planuotas galiojimo terminas jau baigėsi. Statybos kokybė dažnai buvo aukojama dėl greičio ir plano įvykdymo, todėl apie masinės statybos problemas, renovacijos galimybes ir iššūkius diskutuojama jau nuo 1979-ųjų. Iš viso Lietuvoje atnaujinti tik 2478 daugiabučiai, maždaug po 400–500 per metus, o tai reiškia, kad paskutinis iš likusių 31 772 daugiabučių bus atnaujintas maždaug 2100 metais. Akivaizdu, kad ilgainiui šių pastatų transformacija bus vis aktualesnė, o dabartiniai atnaujinimo mastas ir greitis yra gerokai per maži.

 

Masinės statybos, surenkamas, standartizuotas būstas gali būti taip pat masiškai, standartizuotai transformuojamas. Esminės kolektyvinio būsto transformacijos problema – individualistiniai atskirų pastato konstrukcijų sprendimai. Norėdami pagerinti savo gyvenamąją aplinką, žmonės dažnai ryžtasi labai pavojingiems ir neatsakingiems sprendimams, negalvoja apie pasekmes ir nesitaria su specialistais, o tai gali turėti skaudžių pasekmių, todėl svarbu nuolat šviesti visuomenę apie saugius, atsakingus ir legalius būsto renovacijos būdus.    

 

Daugiabučių butų atnaujinimo gidas – paprastas ir suprantamas standartinių sprendimų rinkinys, kuris iliustruoja masinės statybos daugiabučių transformacijos galimybes, taip pat pateikia rekomendacijų daugiabučių butų savininkams ir administratoriams, kaip tvariai ir saugiai modernizuoti, pritaikyti šiuos pastatus dabartiniams poreikiams.

 

Tyrimo rezultatai

Nuo 2020 rugsėjo, skirtingų specialistų komanda rinko medžiagą apie masinę standartizuotą daugiabučių statybą Lietuvoje. Per daugiau nei trijų mėnesių laikotarpį komanda išnaršė asmeninius ir valstybinius archyvus, kataloguose ir albumuose ieškodami tipinių Kaune ir kitur Lietuvoje statytų daugiabučių projektų, rinko techninius projektus, tyrimus, mikrorajonų išplanavimo projektus. Per tyrimo laikotarpį surado ~400 skirtingas daugiabučių tipų variacijų projektų, iš kurių ~10% statytų Kaune. Dokumentai nuskenuoti, sukurtas skaitmeninis katalogas. Dauguma rastų Kauno tipinių projektų perbraižyti ir paruošti naudoti įgyvendinant kitas projekto veiklas. Surasti daugumos Kauno mikrorajonų išplanavimo projektai, jie skaitmenizuoti ir suvesti į GIS duomenų bazę, o kitų Lietuvos miestų mikrorajonų projektai nuskenuoti ir išsaugoti LUIT archyve. Identifikuotos pagrindinės gyventojų daromos klaidos. Surinkta informacija diskusijų metu pasitikrinta su tikslinėmis grupėmis. Pagal aktualumą, demograines tendencijas ir būklę antram etapui atrinkti tipiniai daugiabučių planai.Projekto apibendrinimas pateiktas buklete “Sovietmečiu statytų daugiabučių butų atnaujinimo gidas.

Pirmas etapas - tyrimas”  ir parodiniuose stenduose, kurie perduoti Kauno miesto muziejui ir keliavo per seniūnijas. Visa skaitmenizuota medžiaga saugoma LUIT archyve, o tolimesniuose projekto įgyvendinimo etapuose taps viešai prieinama duomenų baze. 


Nuoroda į leidinį: https://issuu.com/luit-projektai/docs/atnaujinimo_gidas_-_tyrimas

8_KMM-GEK-5424-1-ori.jpg

Interjeras (šaltinis: Kauno miesto muziejus, autorius: S. Lukošius)

bottom of page